Anayasa Değişikliğinde İlk Beş Madde Oylandı

Anayasa Değişikliğinde İlk Beş Madde OylandıAnayasa değişikliği paketi için yapılan oylamalar devam ediyor. Gece saatleri itibari ile beşinci paket de oylandı ve yeterli oy sayısını aldı. Fakat beşinci ve dördüncü maddelerin oylanması öncesinde yaşanan olaylar da geceye damgasını vurdu. Çıkan olaylarda yaralanan milletvekilleri olurken bir ara CHP milletvekilleri meclis kürsüsünü işgal etti.

Yaşanan olaylar daha sonra yatışırken oylamaya devam edilerek ilk beş madde tamamlandı. Mecliste yaşanan bu gelişmeler sonrasında oylanması gereken 13 madde daha olduğu belirtildi. Bugün yine gece saatlerinde yapılacak olan oylamalarda 8. maddeye kadar ulaşılması bekleniyor. Bunun dışında yarın ise önemli maddeler oylama aşamasına gelecek. Partili milletvekili gibi tartışmalı bu maddeler ile ilgili temaslar devam ediyor.

Son oylamayı protesto eden CHP’nin ise bugünkü oylamalarda yer alması bekleniyor. Meclis 18 maddeyi oyladıktan sonra 2 gün ara verip maddeleri tekrar oylamaya başlayacak. 18 madde şayet tekrar kabul edilirse finalde tek oylama ile paketin oylaması yapılacak.

Devlet Bahçeli’nin gece saatlerin yaptığı açıklamalara göre şayet paket geçmezse seçimin yenilenmesi yönünde bir isteği olduğunu bildirdi. Bu sayede millet seçim sandığında yeni bir düzen belirlemesi mümkün olacak.