Amerika’da Savcı Şoku Sürüyor

Trump yönetimi geldiği günden beri değişime devam ederken, neredeyse koltuğu garanti olarak ifade edilen sadece bir isim vardı. Kamuoyunun Reza Zarrab davalarından yakın olarak tanıdığı Preet Bharara da dahil olmak üzere artık o isimlerin de garantisi yok. Bir dönem açtığı dava ile Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da açıklama yapan ve bu konu en çok FETÖcülere yarayan savcının da istifa istendi.

Trump göreve geldiğinde hakkında devam kararı verdiği bu isim ile ilgili alınan bu karar şok etkisi oluşturdu. Henüz ofisinden bir açıklama yapılmayan Preet Bharara’nın gün içinde bir açıklama yapması bekleniyor.

İlk olarak New York Times’in duyurduğu haber sonrası internet üzerinde paylaşılan mesajlardan Bharara’nın görevinden istifa etmek istemediği belirtildi. Bu girişim üzerine Trump’un bir kararname ile bu savcıları görevden alması bekleniyor. Obama döneminde çok önemli davalarda yer alan isim için yürütülen bazı çalışmalar da Amerika’da yeni bir sıkıntılı sürecin başlayabileceği belirtiliyor.

Amerika’da geleneksel çalışma sistemine göre, yeni atanan başkan ve yönetim bir önceki yönetim ile çalışan kişilerin istifasını isteyebiliyor. Bunun krize sürüklenme ihtimaline karşı arka planda görüşmelerin de devam ettiği belirtiliyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]