Alınan Besinler Uykuyu Etkiliyor

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bazı gerçekler hayat kalitesinin arttırılmasında önemli bir unsur olarak göze çarpıyor. Son araştırmalarda uykudan önce alınan besinler henüz sindirilme aşamasına geçmemiş olsa bile uyku kalitesini etkiliyor olduğu gerçeği ortaya çıktı. Yani başka bir ifade ile alınan besinlere göre iyi bir uyku geçirmek sizin için hayal olabilir.

Bu yüzden uyku öncesi alınan besinlerde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Rahat bir uyku için popüler olan beş besinden bahseden bilim adamları bunları süt, ceviz, muz, ahududu ve yulaf olarak ifade etti.

İlgili besinlerden birkaçı normal şartlarda zaten eskiden beri özellikle çocuklarda uyku öncesi alınması tavsiye edilen besinlerden olduğu göze çarpıyor. Ama özellikle ahududu ve muz ise bu listeye yeni girmiş bulunuyor. Bu besinler daha önce halk inanışına göre uyku öncesi alınmamalı olarak görülen besinlerden olarak ifade ediliyordu.

Sütün her halükarda uyumaya yardımcı olduğu ve triptofan etkisi olduğu zaten biliniyor, muzun ise içerdiği serotonin kasların gevşeyerek bizi daha rahat bir pozisyonda uykuya yönelttiği ifade edildi. Ahududu’nun ise taze olarak alındığında uykuya yardımcı olduğu bunun dışında ceviz ve yulafın da benzer gerekçelerle uykuya sizi hazırladığı belirlendi.

Okuyoruz.com üzerinde magazin ve sağlık haberleri yapan Hafize halen eğitimini Kültürel Çalışmalar alanında sürdürmeye devam etmektedir. İletişim: [email protected]