Ales İptali Ardından Harekete Geçiliyor

Danıştay 5 yıllık Ales kararını durdurmasının ardından mağdur olan ve puanları 3 yıldan daha eski olay adaylar için harekete geçiliyor. Fakat bu durumun bazı yüksek lisans programlarından elenen öğrenciler için ne ifade edecek henüz belli değil.

Genel olarak Türkiye’nin kanayan yaralarından birisi olan puana dayalı bir şekilde olmayıp puan + mülakat şeklinde yapılan alımlar birçok başarılı öğrencinin önünü kapatmaya devam ediyor.

Başarılı bir şekilde mezun olan, iyi bir ales puanına ve yds puanına sahip olan adaylar mülakat puanları neticesinde elenebiliyor. Bu konuda ne Yök’ün ne de hükümetin bir çalışma mevcut. Ne yazıkki karardan günler sonra ortaya bir açıklama yapan YÖK Başkanı twitterdan tepki görmeye devam ediyor.

Ales puanlarının 5 yıl geçerliliğini kabul ederek birçok öğrencinin sınava girmemesine neden olan YÖK daha sonra Danıştay tarafından gelen iptal ile birçok öğrencinin mağdur olması sonrası harekete geçmemiş ancak aradan geçen 1 ay sonrasında birçok üniversitede alımların bitmesi sonrası harekete geçmişti.

Yeni sistemde ekstradan bir ALES sınavının yapılacağı dedikodusu ortaya atılırken programa eklenen yeni alesin tarihinin geri çekilmesi planlanıyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]