Afganistan’da Büyük Saldırı

Afganistan’ın en iyi korunan bölgelerinden birisi olarak kabul edilen diplomatların yer aldığı caddede büyük bir saldırı gerçekleşti. Alman Büyükelçiliği’nin önünde patlatılan bombalar nedeniyle şu ana kadar 80 kişinin öldüğü 320 kişinin de yaralandığı açıklandı. Türkiye Büyük Elçiliği’de saldırıdan zarar gördü, elçilikte çalışan yetkililerin tahliye edildiği belirtiliyor.

Tüm dünyayı şoke eden bu patlamanın su tankeri içerisine doldurulan bombalar ile yapıldığı belirtiliyor. Alman büyükelçiliğinin kullanılamaz hale geldiği saldırıda, Afgan korumaların da hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bunun yanısıra Fransa ve birkaç ülkenin de konsolosluklarında da büyük çap da hasar oluştuğu belirtiliyor.

Ölü sayısının ilerleyen saatlerde artacağı belirtilirken saldırıdan ağır yaralı olarak kurtarılan onlarca kişinin tedavi altına alındığı belirtiliyor.

Saldırı mahallinde 500 metre uzaklıktaki evlerin bile camlarının kırıldığı şimdiye kadar bu kadar büyük bir saldırının bölgede yapılmamış olduğu belirtildi. Kullanılan bombaların içeriği nedeniyle böyle bir yıkıma neden olduğu belirtiliyor. Ayrıca konuyla ilgili araştırmalar sürerken henüz hangi terör örgütünün bunu yaptığı bulunamadı. Fakat ilk bulgular Taliban’ı işaret ediyor.

1986 Antalya doğumlu editörümüz, iletişim üzerine yaptığı doktora çalışmasında da özellikle sosyal medya kullanımı ve günümüz internet haberciliği üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. İletişim: [email protected]