Adil Kullanım Kotası Tarih Oluyor

Türkiye’de yaşayan birçok internet kullanıcısının korkulu rüyası olan adil kullanım noktası olarak ifade edilen fakat pek de adil olmayan internet sınırlama sisteminde değişiklik yapılıyor. Kademeli olarak artacak kota sonrası hız 2019’a kadar komple kalkmış olacak.

BTK’nın aldığı karar ile 2017 şubat ayının sonuna kadar mobil sınır hizmetlerde en az kota sonrası en az 128 kb’lık bir hizmet verme zorunluluğu getirildi. Adil kullanım kotası olan üyelikler için geçerli olan bu uygulama ile kullanıcılar sınırsız bir internete kavuşacak.

Bunun dışında nisan ayının sonuna kadar ise adil kullanım dolduktan sonra 3 mbite düşürülen hız için bir düzenleme yapılacak.

Bu yeni düzenleme göre,

4-8 mbit arasında hız alan kullanıcıların hızı 3 mbite,
8-16 mbit arasında hız alan kullancıların hızı 5 mbite,
16-24 mbit arasında hız alan kullanıcıların hızı 8 mbite
24-50 mbit arasında hız alan kullanıcıların hızı 16 mbite,
50-100 mbit arasında hız alan kullanıcıların hızı 24 mbite,
100-500 mbit arasında hız alan kullanıcıların hızı 32 mbite,
500-1000 mbit arasında hız alan kullanıcıların hızı ise 64 mbite düşecek.

Yani başka bir ifade ile artık herkese 3 mbit hız düşürme kararı uygulanmayacak. Özellikle fiber kullanıcılarını sevindiren bu kararın kısa süre sonra lansman çalışmaları ile kurumlar tarafından duyurulması bekleniyor.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.