5G için Hedef 2020 Olarak Belirlendi

Dünya ile aynı zamanda 5G’ye geçmek isteyen Türkiye’nin konuyla ilgili çalışmaları devam ederken yol haritası da belli oldu. 3 sene sonra 5G teknolojine kavuşmak isteyen Türkiye’nin 6 üniversite ile beraber çalışmaları devam ediyor.

Şu an ülkede bulunan 75 milyon mobil abonenin yaklaşık 50 milyonu 4.5 G ile tanışmış durumda bulunurken bunun 19 milyonu ise aktif kullanıcı olarak hizmet almaya devam ediyor.

5G çalışmalarının hükümet tarafından da desteklendiğini belirten Bakan Arslan bu teknoloji ile ilgili çalışmaların 3 sene içinde olumlu yanıt vermesini umduklarını belirtti. Geçtiğimiz dönemde atılan 4.5 G adımı ile birlikte henüz simkartlarını değiştirmeyen aboneler için de yeni bir kampanya düzenlenmesi bekleniyor.

İlgili uygulama ile birlikte internet hızının daha da artması bekleniyor. Öte yandan BTK’de ilgili çalışmalarla ilgili 5GTR adlı bir komisyon ile birlikte hareket etmeye başladı. Kısa süre içinde uygulanması beklenen akn yani adil kullanım noktası çalışmaları için ise gün sayılmaya devam ediyor.

1 Mayıs itibari ile yapılacak düzenleme ile AKN snırları yükseltilirken gece ve sabah 02-08 arasındaki saatlerde de AKN uygulaması yapılmayacak.

İlgili düzenleme şu şekilde uygulanacak.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.