4200 Öğretmen Alınacak

Suriyeli öğrencilerinin eğitimini sürdürmek amacıyla 4200 kişilik bir öğretmen alımı yapılması planlandı. Bu plana çerçevesinde Suriyeli öğrencilere Türkçe öğretecek öğretmenler bir yıllığına istihdam edilecek. Bu görevlendirme bir yıl süreceği kaydedildi.

Yeni alınacak öğretmenlerin Suriyeli öğrencilerin çok olduğu MEB’e bağlı okullarda eğitim vereceği kaydedildi. Ayrıca AB’nin bu proje için Türkiye’ye 300 milyon euro civarında bir destekte bulunacağı kaydedildi.

Şu ana kadar 327 bin öğrencinin eğitim aldığı belirtilirken GEM adı verilen Geçici Eğitim Merkezleri’nin artırılması planlanıyor. Alınacak olan 4200 öğretmeninde öncelikle GEM gibi merkezlerde çalışması bekleniyor.

Projenin ilk etabında 90 milyon euro ödemenin alındığı ve görevlendirilen öğretmenlerin maaşlarının 3 bin tl civarında olacağı kaydedildi. Alınacak olan öğretmen dağılımı da belirlendi. Buna göre 500 Türk Dili Edebiyatı mezunu, 700 Türkçe öğretmenliği mezunu,  3 bin de sınıf öğretmenliği mezunu istihdam edilecek.

Projenin ilerleyen aşamalarında daha fazla öğretmene ihtiyaç duyulabileceği de kaydedildi. Başvuruların KPSS puanı ile yapılacağı ve mülakatın da olacağı belirtildi. Değerlendirme aşamasında olan 1 yıllık sürenin de şartlara göre arttırılabileceği kaydedildi.

Alınacak öğretmenlerin çoğunluğu yani yaklaşık %80’i Suriyeliler’in yoğun olarak bulunduğu bölgelerde çalışacak bu bölgeler, Hatay, Gaziantep, Urfa, Kilis ve İstanbul olarak belirlendi. Geri kalan %20’lik kısım ise Bursa, Ankara, Kahramanmaraş gibi illerde çalıştırılacak.

Ülkemizde şu an net olarak 833 Suriyeli Eğitim çağında çocuk olduğu belirlendi. Bunların yarısı ise şu an için eğitim alamıyor. Bu öğrenciler ailelerine destek olmak için çalışmaya mecbur bırakılıyor. Bu projenin çıkış noktasında bu durumu tersine çevirmek olarak ifade ediliyor.

Projede görev almak isteyenlerin müracaat etmesi gerekiyor, mücaracatlar 8-10 Kasım tarihlerinde 81 ilde elektronik ortamda başvuru yapılacak daha sonra belgelerle il eğitim müdürlüklerinden onay alınacak.

Öğretmen adayları için gerekli belgeler ve şartlar “hbogm.meb.gov.tr” adresinden görülebilecek.

Mustafa Kavas, Okuyoruz.com ilk kurulduğundan beri Eğitim ve Teknoloji bölümlerinde haber yapmaktadır. Eğitim hayatını Bilgisayar Mühendisliği'nde tamamlamış olup sektörde öncü bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktadır.