2017’de Harçlar Artacak!

Her sene uygulanan artış bu sene harç ve bazı vergilerde % 3.83 şeklinde uygulanacak. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde ortaya çıkan yeni enflasyon rakamlarına göre 2017 yılında Ocak ayından itibaren harç, vergi ve cezalara yeniden değerleme yapılacak.

Uygulama geçmiş senelerdeki gibi yapılırsa, damga vergisinin 43 kuruş artarak 11.62 tl olması, motorlu taşıtlar vergisinin 646,8 tl olması bekleniyor. Ayrıca pasaport harçlarına da zam gelecek. 3 yıl ve üzeri sürelerde pasaportlar için ücret 553,5 tl olacak. Bu geçen sene alınan ücretin 20 tl civarında fazlası oluyor.

Maliye Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili düzenleme kararını alabildiğini belirtmekte fayda var. Bir ihtimal Maliye Bakanlığı bu konuda çalışma yapabilir. Eğer çalışma yapılırsa ücretler daha az veya fazla olabilir.

Yargı harçlarında da artış olması bekleniyor, yeni harçlara göre yaklaşık her birine 1 tl civarında zam yapılması bekleniyor. Sürücü belgesi alımlarında da artış devam ediyor. Silah taşıma belgesi de geçen yıla göre 30 tl artışa uğrayacak.

Damga vergisinin de 17.2 tl’ye ulaşarak yeni ücreti ile hizmet vermesi bekleniyor. Ülkenin içinde bulunduğu dalgalı kur nedeniyle artışların az miktarda görünse de halkı zorlayacağı ifade ediliyor.

Genel olarak Bakanlar Kurulu’nun kısa süre içinde 2017 yılı için geçerli olacak yeniden değerleme oranını belirlemesi bekleniyor. Bakanlar Kurulu’nun bu oranı Tuik verilerine bağlı olarak yüzde 50 arttırma veya yüzde 50 azaltma yetkisi bulunuyor.

Temel Şaylan, eğitimini iktisat alanında tamamlamış olup, Okuyoruz.com'da ekonomi editörlüğü yapmaktadır. İletişim : [email protected]