İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2017 Üniversite Tercihleri için Önemli Uyarı

ÖSYM geçtiğimiz gün yayınladığı kılavuzların ardından bir de önemli uyarıda bulundu. Bu uyarıya göre üniversite sınavı sonuçlarına göre yapılacak olan tercihlerin merkezi sisteme göre yerleştirileceği belirtildi. Yani başka bir ifade ile, öğrenci ilgili bölümleri tercih ederken tüm şartları sağladığından emin olması gerekiyor. Bilgisayar ortamında yapılacak olan sonuç işlemleri ile, cinsiyet, yaş ve benzeri gerekçeleri sağlamadığınız programlara yerleştirilme ihtimaliniz var. Bu durumda ilgili bölüm sizi kayıt etmeyeceği için açıkta kalabilirsiniz.

Merkezi sistem bunları kontrol etmediğinden dolayı mutlaka tercih edeceğiz bölümlerinin şartlarını iyi araştırmanız gerekiyor. İlgili bölümlerin şartları tespit edilebilenler sistemden elense de yine de bazı şartlar için bir güncelleme yapılmadığı için kılavuzun detaylı olarak incelenmesi gerekiyor.

Bu sebepler açıkta kalan öğrencilerin olması üniversitesi tercihi yapacak öğrenciler bu konuda çok dikkatli olması gerektiğinin altının tekrar çizilmesine neden oldu. Çeşitli gerekçeler ile açıkta kalmak istemeyen öğrencilerin bu duyuru sonrası tercihlerini daha dikkatli yapması ve ösym sisteminde tercihleriniz başarı ile gönderildi yazısını görmeyi beklemesi gerekiyor.

Tercih sonuçları için bir takvim olmasa da bir ay için de sonuçların açıklanması bekleniyor.